Biz Kimiz?

Who are we?

Çalışma alanı yüksek verimli fotovoltaik güneş enerjisi sistemlerini geliştirmek olan İTECH SOLAR konusunda Türkiye’nin önde gelen araştırma merkezi olan ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) kurucusu ve yöneticisi Prof.Dr. Raşit TURAN tarafından 2015 yılında ODTÜ-Teknokent yerleşkesinde kurulmuştur. Konu ile ilgili başta ODTÜ olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın birçok üniversitesi ile sektörün önde gelen endüstriyel şirketleri arasında bir köprü kurarak, teoriden pratiğe en kestirme yolu oluşturmayı hedeflemekteyiz.

ODTÜ-Teknokentteki ofisimizde çeşitli dallardaki temel bilimci ve mühendis personelimiz ile tasarım, projelendirme gibi mühendislik hizmetleri vermekteyiz.

In addition, we can make and test the prototypes of the products designed in our production facility in Ankara TURKEY. In this facility, we mass-produce flexible solar panels using IBC cells, which are commercially produced and the most efficient solar cell in the world.

Talebinize uygun özel amaçlı, standart dışı geometride, renkte, yapıda güneş hücrelerini, tasarlayıp, üretip özel güneş panelleri veya cihazlara dönüştürüp. seri üretimlerini yapıyoruz.

Our Vision

Developing next-generation photovoltaic panel systems for a sustainable future and becoming a company that does not follow but develops photovoltaic technology by becoming a world leader in this field.

Our Mission

Developing high-efficiency, long-lasting, low-cost and original photovoltaic solar energy systems that can make the most of solar energy, which is a clean and inexhaustible energy source, by working R&D oriented.

Our Objectives

  • Being an organization that provides useful, innovative and value-adding products to the photovoltaic sector by developing advanced technology products.
  • Being a pioneer in this area and guiding investors
  • Developing environmentally sensitive products in order to leave a more livable world for the next generations.